sobota, 14 maja 2022

Dawid Tomala, Dennis Taylor, Heinz Wosipiwo i Veikko Kankkonen

3376. Dawid Tomala
3377. Dennis Taylor
3378. Heinz Wosipiwo
3379. Veikko Kankkonen
 
Dawid Paweł Tomala to polski lekkoatleta, chodziarz. W 2021 roku podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 kilometrów. Stał się tym samym drugim i ostatnim Polakiem po Robercie Korzeniowskim, który zwyciężył na tym dystansie w igrzyskach olimpijskich.
 
Dennis Taylor to brytyjski snookerzysta, reprezentant Irlandii Północnej. W 1979 po raz pierwszy dotarł do finału mistrzostw świata, uległ w decydującym meczu Terry'emu Griffithsowi. Przez kolejne sezony umocnił się w światowej czołówce, dochodził do półfinałów i finałów, nie wygrywał jednak turniejów. Pierwsze zwycięstwo odniósł w 1984 roku w turnieju Grand Prix. Używał już wówczas swoich słynnych wielkich okularów, które zaprezentował w światowym snookerze po raz pierwszy w 1983 roku. W 1985 roku ponownie dotarł do finału mistrzostw świata. Jego przeciwnikiem był obrońca tytułu, Anglik Steve Davis. Mecz przeszedł do historii snookera, przez wielu znawców uważany jest za pojedynek wszech czasów. Taylor zaimponował w tym meczu przede wszystkim walecznością, umiejętnością odwrócenia losów meczu, które układały się dla niego niepomyślnie przez długi czas. Davis prowadził już 8:0 we frame'ach; Taylor mozolnie odrabiał straty, ale przy stanie 17:15 dla Davisa - 18. partia oznaczała zdobycie tytułu - wydawało się, że jego wysiłki są daremne. Taylor wygrał jednak dwa kolejne frame'y; przy stanie 17:17 o końcowym sukcesie decydowała ostatnia czarna bila, którą ostatecznie - po kilkakrotnych pomyłkach obu graczy - wbił reprezentant Irlandii Północnej. Pojedynek Taylora z Davisem zakończył się kilkadziesiąt minut po północy i zgromadził jedną z największych widowni w dziejach transmisji sportowych telewizji brytyjskiej (około 18 i pół miliona widzów). Dennis Taylor wygrywał także inne turnieje, m.in. Masters w 1987 roku. Jest także uznanym mistrzem tricków snookerowych.
 
Heinz Wosipiwo to wschodnioniemiecki skoczek narciarski i trener. W 1972 roku na Velikance w Planicy został wicemistrzem świata w lotach narciarskich. 16 lutego 1974 w Falun podczas Mistrzostw Świata w skokach narciarskich na skoczni dużej przegrał jedynie z Hansem-Georgiem Aschenbachem i zdobył srebrny medal.
 
Veikko Kankkonento fiński skoczek narciarski, dwukrotny medalista olimpijski z 1964 roku oraz dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Dawid Paweł Tomala – polski lekkoatleta, chodziarz, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 kilometrów.
 
Dennis Taylor – brytyjski snookerzysta, reprezentant Irlandii Północnej, mistrz świata. Od 1972 zawodowy snookerzysta, wcześniej zdobywał młodzieżowe tytuły w bilardzie. Od 1966 mieszka w Anglii. W 1979 po raz pierwszy dotarł do finału mistrzostw świata, uległ w decydującym meczu Terry'emu Griffithsowi.
 
Heinz Wosipiwo – wschodnioniemiecki skoczek narciarski i trener.
 
Esa Veikko Antero Kankkonen – fiński skoczek narciarski, dwukrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz