piątek, 5 marca 2021

Renata Mauer-Różańska i Apoloniusz Tajner

2625. Renata Mauer-Różańska
2626. Apoloniusz Tajner
 
Renata Mauer-Różańska to polska strzelczyni i działaczka samorządowa. Specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw. Pierwszy występ olimpijski zaliczyła podczas igrzysk w Barcelonie. W 1996 roku podczas igrzysk w Atlancie zdobyła złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny. Kilka dni później Renata Mauer zdobyła brązowy medal w strzelaniu w trzech postawach. Na igrzyska w 2000 roku w Sydney pojechała jako jedna z faworytek. Nie obroniła tytułu mistrzyni w strzelaniu z karabinu pneumatycznego – zajęła 15. miejsce. Kilka dni później wywalczyła złoty medal w konkurencji strzelania w trzech postawach. Wystąpiła także na igrzyskach w 2004 roku w Atenach. Zdobywała także tytuły na innych międzynarodowych zawodach strzeleckich, m.in. 3 medale mistrzostw świata i 6 medali mistrzostw Europy. Wywalczyła 65 medali mistrzostw Polski (43 złote, 12 srebrnych i 10 brązowych).
 
Apoloniusz Tajner to polski zawodnik kombinacji norweskiej, trener i działacz sportowy. Od 2006 pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. W młodości uprawiał kombinację norweską. Kilkakrotnie został mistrzem Polski juniorów oraz zajął piąte miejsce na mistrzostwach świata w tej kategorii. W latach 1994–1999 pełnił funkcję wiceprezesa ds. sportowych w Polskim Związku Narciarskim. Na początku swej pracy zatrudnił, jako trenera głównego kadry skoczków, Czecha Pavla Mikeskę. Po rezygnacji Mikeski w 1999 roku, reprezentację tymczasowo prowadził Piotr Fijas, którego zastąpił Tajner. Wkrótce sukcesy zaczął odnosić Adam Małysz, który pod wodzą Tajnera trzykrotnie z rzędu zdobył Puchar Świata, trzykrotnie mistrzostwo świata i jedno wicemistrzostwo świata oraz wygrał 49. Turniej Czterech Skoczni, a na igrzyskach w 2002 roku w Salt Lake City zdobył brązowy i srebrny medal. Uzyskał tytuł trenera klasy mistrzowskiej, został też wyróżniony tytułem Trenera Roku 2001 w plebiscycie Przeglądu Sportowego (razem z Jerzym Engelem). Polska reprezentacja 9 grudnia 2001 po raz pierwszy w historii stanęła na podium w konkursie drużynowym PŚ, plasując się na trzecim miejscu, za Finami i Japończykami.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Renata Małgorzata Mauer-Różańska – polska strzelczyni i działaczka samorządowa. Specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.
 
Apoloniusz Leopold Tajner – polski zawodnik kombinacji norweskiej, trener i działacz sportowy. Od 2006 pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

1 komentarz: