wtorek, 6 października 2020

Jan Kodeš, Nadia Comăneci i Helmut Recknagel

2101. Jan Kodeš
2102. Nadia Comăneci
2103. Helmut Recknagel
 
 Dziś trochę autografów od zagranicznych sportowców. Szkoda, że podpisy od Nadii się trochę starły, pewnie za szybko po podpisaniu trafiły do koperty.
 
 Jan Kodeš to czechosłowacki tenisista, zwycięzca French Open w 1970 i w 1971 roku oraz zwycięzca Wimbledonu w 1973 roku w grze pojedynczej. W ciągu kariery, oprócz turniejów wielkoszlemowych, wygrał 6 mniejszych imprez singlowych i 17 deblowych. W 1971 i 1973 roku był klasyfikowany w czołowej dziesiątce rankingu światowego, w tym jako nr 5. w 1973 roku.

Nadia Comăneci to rumuńska gimnastyczka, zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata, dziewięciokrotna mistrzyni Europy. Została mistrzynią Europy w wieloboju już w wieku 13 lat, w 1975 roku. Jako pierwsza w dziejach gimnastyki, dostała maksymalne noty – 10 pkt. (siedem razy). W ankiecie agencji Associated Press w 1976 i 1977 roku przyznano jej miano najlepszej sportsmenki świata.
 
Helmut Recknagel to niemiecki skoczek narciarski, złoty medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Pierwszy zawodnik, który wygrał kolejno wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni (choć nie w jednym sezonie). Razem ze Svenem Hannawaldem i Kamilem Stochem jest jednym z trzech zawodników, którzy wygrali pięć indywidualnych konkursów Turnieju Czterech Skoczni z rzędu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Jan Kodeš – czechosłowacki tenisista, zwycięzca French Open 1970, French Open 1971 i Wimbledonu 1973 w grze pojedynczej, reprezentant w Pucharze Davisa. Tenisistą zawodowym był także jego syn, Jan Kodeš Jr.

Nadia Elena Comăneci, wym. – rumuńska gimnastyczka, zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata, dziewięciokrotna mistrzyni Europy.
 
Helmut Recknagel – niemiecki skoczek narciarski, reprezentant NRD, złoty medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Pierwszy zawodnik, który wygrał kolejno wszystkie cztery konkursy TCS.

3 komentarze: